Aynı ağdaki cihazları tarama

Editör: Furkan Kaboğlu
Sızma testlerinde aynı networkteki cihazları tarayıp ip adreslerini vb. almamız gerekebiliyor.Bunun iki yöntemi var; 1,kolay olan 2,profesyonel olan.İki yöntemi de göstereceğim.

1: Kolay yöntem 
www.overlooksoft.com/download adresine girip işletim sistemize uygun kurulum dosyasını indirip kuruyoruz.Ben herkese hitap etsin diye Windows kurulu makinede ekran fotoğraflarını alıyorum.

 Fing ve Winpcap adlı uygulamaları kurduktan sonra komut satırına girip fing komutunu veriyoruz.


 Gördüğünüz gibi bağlı olduğumuz ağdaki tüm cihazların IP ve MAC adresleri elimizde.(masaüstüne gelip sağ tıklayın yeni sekmesine gelip kısayol'a basın.gelen yazı kutusuna fing yazın ilerleyin ona da fing yazın artık cmd açıp uğraşmanıza gerek yok.


2: Profesyonel yöntem

www.angryip.org/download/ adresinden Angry IP Scanner programını kuruyoruz.


 Ip aralığı yazısının yanındaki ayarlar simgesine tıklıyoruz.Ekran sekmesine gelip “Alive hosts responding to pings) only” işaretliyoruz.


 Şimdi Başlat butonunun yanındaki simgeye tıklıyoruz.Görünecek tabları ayarlıyoruz.Bu hale getirdikten sonra onaylayıp pencereyi kapatıyoruz.


 Nihayet başlat tuşuna basıyoruz azıcık bekledikten sonra bağlı tüm cihazların anakart üreticisinden NetBIOS adresine kadar hepsi elimizde.

0 yorum:

Yorum Gönder